BOSCH CL3200iU W53 E/CL3000i 53 E
Code: 654147





The offer is valid from 15.04.2026 until 06.05.2026
Unavailable online. Check the availability in stores.
INSTALLATION INCLUDED
Short Description
- CAPACITYCOOLING(NOMINAL) : 5.300 KW
- CAPACITYHEATING(NOMINAL) : 5.600 KW
- EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO : -20 °C
See credit plans
from40.38 €
/
78.98лв.
Interest, fees and APR

10х106.90€
/
10х209.08лв.
| Brand | BOSCH |
| MODEL | CL3200iU W53 E/CL3000i 53 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h) | 18000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 5.300 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 5.600 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER | 7 |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP | 4 |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 1.550 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.750 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+ |
| AUTO RESTART | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX | 31/56 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT | 65 dB |
| AIR CIRCULATION (M3/H) | 600 М3/Ч |
| WEIGHT INSIDE UNIT | 11.2 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT | 33.5 KG |
| REFRIGERANT TYPE | R32 |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT) | 1045/405/305 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT) | 915/615/370 ММ |
| WEIGHT WITH PACKAGE | 50.700 kg |
| WARRANTY | 36 MONTHS |
| MODEL | CL3200iU W53 E/CL3000i 53 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h) | 18000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 5.300 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 5.600 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER | 7 |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP | 4 |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 1.550 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.750 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+ |
| AUTO RESTART | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX | 31/56 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT | 65 dB |
| AIR CIRCULATION (M3/H) | 600 М3/Ч |
| WEIGHT INSIDE UNIT | 11.2 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT | 33.5 KG |
| REFRIGERANT TYPE | R32 |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT) | 1045/405/305 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT) | 915/615/370 ММ |
| WARRANTY | 3+2 YEARS, *AFTER REGISTRATION |
| EAN | 4069143047170 |
No documents were found for this product

English 















