BOSCH CL3200iU W35 E/CL3000i 35 E
Code: 654146





The offer is valid from 15.04.2026 until 06.05.2026
In stock
INSTALLATION INCLUDED
Short Description
- CAPACITYCOOLING(NOMINAL) : 3.500 KW
- CAPACITYHEATING(NOMINAL) : 3.800 KW
- EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO : -20 °C
Shipping:
See credit plans
from28.14 €
/
55.04лв.
Interest, fees and APR

10х74.50€
/
10х145.71лв.
| Brand | BOSCH |
| MODEL | CL3200iU W35 E/CL3000i 35 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h) | 12000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 3.800 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER | 7 |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP | 4.2 |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 1.096 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.027 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+ |
| AUTO RESTART | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX | 22/56 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT | 63 dB |
| AIR CIRCULATION (M3/H) | 400 М3/Ч |
| WEIGHT INSIDE UNIT | 8.7 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT | 23.7 KG |
| REFRIGERANT TYPE | R32 |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT) | 875/380/285 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT) | 835/540/300 ММ |
| WEIGHT WITH PACKAGE | 37.000 kg |
| WARRANTY | 36 MONTHS |
| MODEL | CL3200iU W35 E/CL3000i 35 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h) | 12000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 3.800 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER | 7 |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP | 4.2 |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 1.096 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.027 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+ |
| AUTO RESTART | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX | 22/56 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT | 63 dB |
| AIR CIRCULATION (M3/H) | 400 М3/Ч |
| WEIGHT INSIDE UNIT | 8.7 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT | 23.7 KG |
| REFRIGERANT TYPE | R32 |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT) | 875/380/285 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT) | 835/540/300 ММ |
| WARRANTY | 3+2 YEARS, *AFTER REGISTRATION |
| EAN | 4069143047163 |
No documents were found for this product

English 















